מס' צפיות - 112
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - מהי האישיות המשפטית של השותפות הרשומה?
מאת: יוסי כהן 31/10/13 (08:22)

סעיף 66(א) לפקודת השותפויות מבסס את מעמדה של השותפות הרשומה כתאגיד עצמאי בעל אישיות משפטית וכשרות משפטית, בקבעו כי שותפות רשומה לפי פקודה זו היא תאגיד, וכי היא יכולה לתבוע ולהיתבע בשמה הרשום.

נוכח הוראה זו ונוכח הוראות אחרות בפקודת השותפויות, המקנות לשותפות זכויות והמכפיפות אותה לחובות, אין חולק כי אישיותה המשפטית של שותפות רשומה אינה זהה לאישיותם המשפטית של היחידים בשותפות.

למסקנה זו תוצאות משפטיות חשובות ביותר, הדומות בחלקן לתוצאות הנובעות מכך שלחברה אישיות משפטית עצמאית. כל זאת אף שעל-פי הוראה סטטוטורית מפורשת השותפים אינם נהנים מעקרון הגבלת האחריות.

כך, למשל, קבע בית המשפט בבג"צ שלנגר: "שותפות היא אישיות משפטית בפני עצמה נפרדת מהשותפים, ופסק-דין שניתן נגדה מחייב אותה ואותה בלבד ואין להוציאו לפועל נגד השותפים המהווים את השותפות כל זמן שלא הוכח שהם שותפים ופסק-הדין ניתן גם נגדם באופן פרטי".

השותפות הרשומה היא אפוא אישיות משפטית עצמאית ונפרדת לכל דבר ועניין, אם כי חבריה אינם נהנים מעקרון הגבלת האחריות. לפיכך, אם ניתן פסק-דין נגד השותפות, לא ניתן לחייב את שותפיה אלא אם כן השותפות אינה פורעת את החוב.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר