מס' צפיות - 97
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - הכירו את הגדרת היזם בחוק החברות
מאת: יוסי כהן 02/12/13 (08:07)

לכאורה, נפתרה הבעייתיות הנובעת מהיעדרה של הגדרה חקיקתית למונח "יזם", שכן חוק החברות הגדיר מונח זה לראשונה בישראל, בקובעו: "יזם – מי שעושה פעולה [משפטית בין במעשה ובין במחדל], בשמה או במקומה של חברה שטרם התאגדה". דא עקא שהגדרה זו אינה הגדרה משפטית מובהקת ובוודאי אין בה כדי לסייע בהבנת מעמדו המשפטי של היזם ולאפיין פעולות של יזמוּת לעומת פעולות אחרות.

 

יתר על כן, לדעתנו, הגדרה זו לא זו בלבד שאינה מסייעת בהבהרת המונח "יזם", היא אף יוצרת עמימות וחוסר ודאות ומעוררת מחדש שאלות שכבר ניתן להן מענה בספרות המשפטית ובפסיקה. דומה שבמקום לתת מענה נהיר וחד-משמעי לדילמות שהספרות המשפטית והפסיקה הכירו והתחבטו בהן מקדמת דנא, בחר המחוקק להתחמק ממתן הגדרה משפטית ממצה וחד-משמעית למונח "יזם", וחלף זאת העניק למונח זה הגדרה רחבה וערטילאית, שמשמעותה המעשית כמוה כהיעדר הגדרה.

למה הושמטה מההגדרה ההתייחסות לצד שלישי?

יש לציין כי בהצעת חוק החברות הוגדר ה"יזם" כ"מי שעושה, בשמה או במקומה של חברה שטרם הואגדה, פעולה משפטית עם צד שלישי". בסעיף ההגדרות שבהצעת החוק לא הוגדרה "פעולה משפטית", אך בחוק החברות הוגדר מונח זה כ"פעולה משפטית, בין במעשה ובין במחדל". מכאן, שעל-פי הצעת חוק החברות, אמור היה להיחשב כיזם מי שעשה, בשמה או במקומה של חברה שטרם התאגדה, פעולה משפטית עם צד שלישי, בין במעשה ובין במחדל.

מדוע אפוא הושמטה מהגדרת המונח "יזם" שבנוסח החוק הסופי הסיומת "עם צד שלישי"? כיצד ניתן לבצע בעבור חברה שטרם הוקמה פעולה משפטית במחדל, ובאילו נסיבות? שאלות אלו ואחרות נותרו ללא מענה. מכל מקום, עקב ההשמטה האמורה ייחשב כיזם כל מי שעשה במקומה של חברה שטרם התאגדה פעולה משפטית, בין במעשה ובין במחדל, עם כל צד – ולא רק עם צד שלישי. השמטה זו מרחיבה את הגדרת ה"יזם", ואדם ייחשב כיזם אף אם עשה במקומה של החברה פעולה משפטית שאין קשורים בה צדדים שלישיים, כגון פעולה משפטית שרק הוא צד לה.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר