מס' צפיות - 83
דירוג ממוצע -
נטל ההוכחה בתביעת נזיקין - יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 25/12/13 (07:43)

חשוב לדעת כי בתביעות העוסקות בדיני נזיקין נטל ההוכחה הנו באחריות התובע, הנדרש להוכיח ולשכנע את בית משפט בצדקת טיעוניו. זאת על ידי תמיכתם בראיות מהימנות וקבילות, העשויות להיות גם חזקות משפטיות.

 

במקרה שהצליח התובע להוכיח את טענותיו, נטל ההוכחה עובר אל הנתבע ועליו לשכנע את בית המשפט כי טענותיו וראיותיו מוצדקות ואמיתיות יותר מאלה של התביעה. מלבד זאת, במקרים חריגים, נטל ההוכחה הנו באחריות הנתבע ולא על התובע כבר מתחילת המשפט.

הסיבה לגישה הקיימת

הסיבה לכך שבדרך כלל נטל ההוכחה הנו באחריות התובע, מקורה בתפיסה הגורסת כי "המוציא מחברו עליו הראייה". כלומר, מי שמאשים אדם אחר חייב בהוכחת האשמותיו, ולאחר שהוצגו טענות המאשים יכול המואשם להגן על צדקתו. יש לציין כי ההוכחה מורכבת מנטל השכנוע הקובע את פסק הדין, ומנטל הראייה התומך בנטל השכנוע וקובע את מהלך הדיון המשפטי.

מתי נטל ההוכחה הנו באחריות הנתבע?

כאמור, קיימים מצבים חריגים ובעיקר מקרי רשלנות רפואית, בהם נטל ההוכחה מוטל כתפי הנתבע:

  • הנזק מדבר בעד עצמו – מונח זה מתייחס למצבים בהם ברורה לבית המשפט צדקת התביעה. זאת עקב הוודאות שאכן נגרם נזק לתובע ושלא הייתה לו ידיעה או שליטה אודותיו, וכן במקרים בהם הסבירות היא שהנתבע לא נזהר בגרימת הנזק.
  • מקרים של נזק ראייתי – עוסקים ברשלנות לא מוסברת של הנתבע, המקשה על התובע להוכיח את עמדותיו וטיעוניו. במצבים אלו נטל ההוכחה לגבי המידע החסר עובר אל כתפי הנתבע, אך זאת רק לאחר שהתביעה הוכיחה מצב של נזק ראייתי שמקורו בנתבע. יחד עם זאת, נטל הוכחת התביעה בכללותה עדיין נותר באחריות התביעה.
  • נזק נכסי – במקרים בהם הנזק לתובע נגרם על ידי מכשירים של הנתבע.

הכרעת בית המשפט

בדיני נזיקין יכריע בית המשפט לטובת הצד ששכנע יותר בהוכחת טיעוניו, וזאת מפני שהצליח להציג גרסה מסתברת יותר מהצד השני. אם בית הדין מתקשה לקבוע איזו גרסה הנה מסתברת יותר, הצד שחויב ראשון בנטל ההוכחה הוא זה שיפסיד בתביעה. כלומר, אם נטל ההוכחה היה על הנתבע, הרי שהוא יחויב בדין, ואם נטל ההוכחה היה על התובע, הרי שתביעתו לא תתקבל.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר