מס' צפיות - 569
דירוג ממוצע -
דיור מוגן – למי זה מתאים?
מאת: יורם אביצור 27/01/20 (16:34)

הדיור המוגן הפך בשנים האחרונות לפתרון המועדף בקרב בני גיל הזהב. קשישים רבים בישראל אינם מעוניינים להפוך לנטל על הילדים, הם רוצים לנהל את חייהם באופן עצמאי, לחיות בכבוד ובמקום בטוח, וליהנות ממגורים בשכנות לאנשים בני גילם.

 

בבתי דיור מוגן אוכלוסיית גיל הזהב זוכה למעטפת שירותים רחבה ומגוונת, כדוגמת אבטחה מסביב לשעון, שירותי רפואה זמינים בעת הצורך, שירותי הסעדה ואוכל, פעילויות חברתיות לשעות הפנאי כמו חוגים ועוד. הכניסה לדיור מוגן מאפשרת לבני גיל הזהב להזדקן בכבוד, לרוב בסביבה אורבנית, לשמור על אורח חיים בריא ופעיל, וליהנות מחיי קהילה וחברה עשירים במיוחד.

 

מרכז מגורים המיועד לגיל השלישי

 

בעבר הלא רחוק נאלצו הקשישים לבחור בפתרונות כמו בתי אבות, אך רבים מצאו את עצמם בודדים ורחוקים מהסביבה המוכרת ומבני משפחתם. כיום, בתי דיור מוגן הפכו לפתרון המועדף בקרב אוכלוסיית הגיל השלישי, אך חשוב לזכור כי זהו פתרון המתאים בעיקר לקשישים עצמאיים המסוגלים לבצע פעולות יומיומיות שונות באופן עצמאי וללא עזרה.

 

ראוי לציין כי המדינה מסייעת לקשישים הבוחרים לשהות בבתי אבות,  אך לא ניתן לקבל סיוע כספי למי שבוחר בדיור המוגן. זהו תשלום פרטי לחברה המנהלת ומפעילה את בית הדיור המוגן, יש מספר מסלולים לדיור מוגן, למשל תשלום מקדמה בגין דמי כניסה ותשלום חודשי עבור אחזקה ושירותים שונים.

 

למי זה כדאי?

 

אוכלוסיית גיל הזהב בישראל הולכת וגדלה עם השנים, בעיקר מהסיבה שתוחלת החיים מתארכת עם הזמן. בני גיל הזהב מעוניינים לחיות בקהילה ולשמור על אורח חיים פעיל ובריא, ליהנות מחיי חברה ומפעילויות שונות כמו ספורט, חוגים הרצאות וטיולים.

 

בית דיור מוגן מתאים רק לבני גיל הזהב הנחשבים לעצמאיים, כלומר הם מתפקדים בצורה עצמאית. המגורים בבית הדיור המוגן מבטיחים לקשישים שהחליטו לעזוב את ביתם, לחיות בכבוד ובמקום בטוח ומוגן. כמו כן, הם זוכים במקום לשירותים רבים ושונים שנועדו לאנשים מבוגרים, לדוגמה שירותי אוכל, רפואה, כביסה, ניקיון, תרבות ועוד.

 

המבוגרים החיים בבית דיור מוגן ממשיכים לגור בקהילה והם אינם מרגישים נטושים, הם יכולים לבחור מקום הנמצא קרוב לסביבת המגורים הקודמת או בקרבת הילדים. יש מקומות המציעים מחלקת דיור תומך עבור קשישים שמצבם הרפואי והתפקודי נפגע, וניתן לקבל אישור במקרים מסוימים להעסקת מטפל זר ביחידת הדיור של הקשיש.

 

חשוב להדגיש כי המעבר לבית הדיור המוגן עלול להיות מעט קשה, לכן מומלץ לבחור מקום יחד עם הילדים. כיום, יש בתי דיור מוגן המציעים יחידות דיור מפוארות ושירותים בסטנדרט גבוה במיוחד, לדוגמה דירה מרווחת ומעוצבת הכוללת מטבח מאובזר, מיזוג אוויר, ארונות קיר, לחצני מצוקה וכדומה.

 

לסיכום, דיור מוגן מהווה אופציה טובה עבור בני גיל הזהב המעוניינים לשמור על אורח חיים פעיל, ליהנות מחיים בסביבה אורבנית בלי להפוך לנטל על הילדים, ולגור במסגרת המתאימה לגילם.    

 

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר