מס' צפיות - 354
דירוג ממוצע -
חלב שהחמיץ
מזה כמחצית השנה ויותר שטורקיה צועדת במסלול יציב וברור לעבר דירדור מכוון של היחסים עם ישראל למדרון אפל ושיפורם במקביל עם איראן וסוריה
מאת: אהרון רול 15/10/09 (05:50)

מזה כמחצית השנה ויותר שטורקיה צועדת במסלול יציב וברור לעבר דירדור מכוון של היחסים עם ישראל למדרון אפל ושיפורם במקביל עם איראן וסוריה.  ראש ממשלת טורקיה ארדואן אינו מחמיץ הזדמנות להזכיר "לידידה לכאורה" ישראל כי הינה מאוסה בטורקיה וזאת בעקבות מבצע "עופרת יצוקה".

 

בחינת התדרדרות היחסים השנה עם טורקיה מלמדת כי לא מבצע "עופרת יצוקה" הוא שגרם לכך, אלא תפנית הפרסה האסטרטגית שערכה טורקיה לכיוון איראן כאשר המבצע בעזה הינו אך העילה לכך.

לכל מי שעוקב אחר ההתנהלות האיראנית, כמו גם הצפון קוראנית, למד כי מדינות אלו למדו לקח חשוב והוא כי לנוכח גוש מערבי רופס, הרי שהתנהלות בנוסך "הכלב המשוגע" משתלמת.  בפרט משתלם להתנהל כך למול הגוש המערבי הרופס והכנוע אשר יוצא מגידרו לרצות ולהפיס דעתן של מדינות אלו.  בכך נהנות מדינות סרוב אלו מכל העולמות.  הן משיגות מטרתן להפוך לכח גרעיני אזורי ועולמי בר השפעה ובנסף לההנות "מחבילות" הטבה מערביות.

גם ההתנהלות הזהה הסורית מלמדת כי להימנות על גוש מדינות הסרוב הוא ענין משתלם.  סוריה נהנית מתמיכה כלכלית וצבאית נדיבה מהאיראנים, וממול, מנסיונות התקרבות מערביים.  לטעמו של הסורי "חבילת" ההטבות המערבית כבר נימצאת מעבר לפינה.

 

ניראה כי הטורקים הפנימו הלקח.  חבירה לציר הרשע איראן-סוריה-חיזבאללה, תתגמל נאה את הטורקים.  מבחינתם זהו משחק סכום אפס, הם אינם יכולים להיכשל בו.  נכון, ישראל והיחסים עמה יוקרבו לשם כך, אך מי סופר את ישראל המוקצה ממילא במקומות רבים, החלופה האיראנית לישראל משתלמת יותר.

אנו נחזה בבירור בניסיונות חיזור אירופים / אמריקנים אחר הטורקים אשר בוודאי יבשילו לכלל יתרונות כלכליים ואפשר גם מדיניים בצורת צרופה המהיר יותר של טורקיה לאיחוד האירופי.  טורקיה מאותתת בבירור לרופסים הללו באיחוד האירופי כי חלון ההזדמנויות (באם אי פעם היה כלל קיים), עומד להיסגר וכי עליהם להזדרז.

על מנת לעודד את האירופים במאמצי החיזור הצפויים אחר טורקיה, שיפרו הטורקים את יחסיהם עם הארמנים ואף חתמו עמם חוזה לכינון יחסים דיפלומטים מתוך קריצה לאירופים כי השד הטורקי-איראני אינו כה נורא וכי טורקיה עדיין נותרה שחקן מפתח במגרש המשחקים האירופי.

 

בל נישכח כי "הניטראליות" המדומה המופגנת על ידי האיחוד האירופי כלפי ישראל נובעת מאותן הסיבות המדריכות את טורקיה דהיינו, היחסים עם העולם הערבי חשובים יותר לאירופים (ואמנם אבייקטבית זה כך), מאשר קיום יחסים הדוקים מדי עם ישראל.  הנה כי כן, זהות האינטרסים בין טורקיה והאיחוד האירופי נירחבים יותר מהניגלה לעין.

 

כפי שהנשיא חוסיין אובמה נתן את האות לסרוב הפלסתיני לחידוש המשא ומתן עם ישראל דרך דרישתו הנחרצת והאווילית להקפאה מוחלטת של ההתישבות באיו"ש, בקשה / גזרה שישראל לא היתה יכולה לעמוד בה, כך ובאותה מדה, אותת אובמה לטורקיה כי סר חינה של ישראל בבית הלבן וכי אנו מותרים למשיסה.  הטורקים בראשות החבר ארדואן, תואם הנטיה האיסלמית האובמית, לא אחרו להבין הרמז ופצחו במחול המחנים עם האירנים כאשר הם בורשים יחסיהם הטובים עם ישראל הצידה בבוז.

בכך, המעגל הקרוב, רם עימנואל את אקסלרוד ועוזריהם, הסובב את אובמה ובראשותו, הסב נזק מדיני וכלכלי אדיר לישראל יחד עם חיסול הסיכוי לכינון משא ומתן משמעותי עם הפלשתינים.  ימים יגידו באם חולשת אופיו ושיכלו של הנשיא האמריקני גרמה לו להיגרר אחר יועצי אחיתופל אלו או שדיברי הבלע של היהודונים שם נפלו על קרקע פוריה, אלו הם אותם דברים אשר "הבוס" ממילא רצה לשמוע.  כך או כך, אנו כבר עמדנו במאמרים קודמים אודות מי מתוך ישראל (אנשי "יוזמת ז'נבה" ו"שלום עכשיו"), אחראי לפעילות האנטי ישראלית של הצוות המיעץ לאובמה.

 

במקביל, תיצור איראן באמצעות החברים החדשים מטורקיה רצף יבשתי אוגף ישראל מצפון לגוש הסוני, בסיגנון "סהר הסרוב השיעי" אשר יחל באיראן, עבור בטורקיה, דרך סוריה וכלה בלבנון (אשר במוקדם אם במאוחר תיפול טרף לשילטון החיזבאללה).  לעובדה כי מרבית הטורקים הינם סונים אין חשיבות לנוכך התמונה האזורית הגלובלית הנטועה במוחם של האיראנים והטורקים כאחת.   איראן שניכשלה עד עתה בניסיונותיה לאגוף את הגוש הסוני מדרום, דרך האמירויות והנסיכויות של המפרץ הפרסי, מגשימה מטרתה ליצירת אזור השפעה איראני-שיעי באמצעות החבר ארדואן אשר מדינתו מהווה את המכסה הצפוני לסיר הלחץ האיראני-שיעי.

 

גם גירעונה הצבאי של סוריה בעידודן של צפון קוריאה ואיראן יקבל לטעמה של איראן, חיזוק נוסף.  ניראה כי איראן מיעדת את טורקיה כמטרית הגנה איסלמית על מתקני גרעין סורים אשר ישמשו כמובן בבוא היום כנגד ישראל כמו גם לסחטנות מדינית כנגד מטרות אירופאיות.  קשה לראות את ישראל תוקפת בעתיד בהנף-מטוס מתקני גרעין סורים לנוכח אולטימטום טורקי כנגד תקיפה ישראלית, אשר במתווה התנהלותה הנוכחית , אכן בוא יבוא.

צרופה של טורקיה לחבורה השיעית האיראנית מקרבת את האיום האירני לבטן הרכה האירופית (אוקראינה, רומניה, בולגריה, הונגריה וכדומה).  האם ישכילו האירופים להבין את מהות האיום המתקרב לפיתחם או ימשיכו בסיכלותם, ימים יגידו.  על ישראל, יחד עם מדינות צפון ודרום אמריקה, להיות ערוכה לתרחיש אשר בו אירופה "תתאסלם" בקצב מהיר מהיום.

 

המשטמה לישראל מצד השילטון האיראני אמנם קיימת, אך מעבר לכך, איראן משתמשת בישראל כתרוץ לחדירה עמוקה וקשה לקראת שליטה אזורית כנגד הגוש הסוני בראשות ערב הסעודית, מצרים וירדן.  כלל מהלכיה של איראן מלמדים כי הינה חותרת להגמוניה אזורית כוללת אשר מוציאה מכלל קיום את ישראל והשילטון במדינות הסוניות.  הגמוניה אזורית איראנית תהווה כמו כן עבורה קרש קפיצה להשגת הגמוניה בינלאומית בהתאם לחזונן של האיאטוללות.

 

לאלו בינינו אשר מקווים כי המשבר הנוכחי עם טורקיה דרכו לחלוף כמשברים אחרים בינינו, הרי שהינם טועים טעות מרה.  הארועים הנוכחים אינם משבר ואינם חולפים .  טורקיה משנה מדיניות כוללת.  טורקיה קיבלה החלטה אסטרטגית לההנות מכל העולמות, לחבור לאיראן ובנותיה בעודה נהנית מטובו של המערב ולשם כך הוקרבו היחסים הטובים עם ישראל.

הטורקים הבינו היטב כי היתרונות הכלכליים והמדינים שישיגו בהצטרפותם לגוש האירני שיעי בנוסף לקישריהם עם המערב, עולים בהיקפם על היתרונות הגלומים בקשרים חד צדדיים עם המערב בלבד.  התדרדרות היחסים עם ישראל מאפשרת לטורקים לרקוד על שתי החתונות, המערבית והאיראנית יחדיו.

 

במקום לבכות על חלב שהחמיץ (למרות שעדיין לא נישפך כליל), הרי יש לבחון החלופות העומדות בפני ישראל תוך הבנה כי הרומן עם הטורקי אפשר שחלף למשך זמן מסוים.

האסטרטגיה בה נוקטים קברניטינו לעת הזאת באשר לטורקיה הינה נכונה.  לא ישראל צריכה להיתפס ככזו הגורמת לניתוק הקשרים, באשר ברי הוא כי הטורקים בכוונת מכוון פורמים את הקשרים בינינו אחד לאחד.  ישראל חייבת לגלות קור רוח ומשמעת עצמית ולחזור ולהצהיר כי מבחינתה אין עילה להרעת היחסים.  הליכה עם הראש בקיר כנגד טורקיה משום שהתנהלותה מעלה את חמתנו ובדין, אינה משרתת את האינטרס הישראלי.  עלינו להמשיך את הקשרים הכלכליים עם טורקיה, כל זמן שניתן גם אם הקשרים הצבאים עלו על שרטון.

 

מאידך-גיסא, על ישראל לנקוט מספר צעדים אשר ימזערו את הנזקים עם הטורקים.

ישראל חייבת להשמר מלהעביר טכנולוגיות צבאיות עדכניות, הן אלו מתוצרתה והן באורח עקיף מתוצרת אמריקנית,  באשר ברי הוא כי אלו יזלגו לאיראן וסוריה.  שיפוץ כלי מלחמה טורקים יכול להמשך על ידי ישראל אך עלינו להיזהר מלהתקין בהם טכנולוגיות רגישות העלולות להיות בשימוש נגדנו בעתיד בידי איראן, סוריה והחיזבאללה.  אפשר וקובעי מדיניות בישראל המצויים בעובי הקורה מזה זמן, שיהו או מנעו את עיסקת המל"טים משום שיקולים אלו, ובאם כך, טוב שקלו.  לא עיסקת המל"טים היא שטירפדה היחסים העכורים עם הטורקים.  היחסים הקרים החלו זמן רב לפני מועד קיום עסקה זו.

 

אל לישראל להסכים לצרופה של טורקיה כמתווכת בסיכסוך בינה לבין העולם הערבי בכלל ובין ישראל וסוריה בפרט.  טורקיה הפכה זה מכבר לנטל על ישראל בכל הנוגע לסיכסוך באזורנו.  טורקיה כבר לא תהיה המתווך ההוגן באזורנו למשך זמן רב ואין וודאות באם תוכל אי פעם לשמש ככזו בעתיד.

 

פניתו של שר החוץ אביגדור ליברמן לעבר ארצות באפריקה לשם שיפור היחסים הינה נכונה ונבונה.  התחליף הישראלי לאשר היוותה טורקיה עבורנו נעוץ בארצות שונות באפריקה המסוגלות כיום בחלקן ורבות יותר מהן בעתיד, לשמש יתרון כלכלי, פתיחת שווקים חדשים לתוצרת ישראלית--תעשיתית וצבאית, תוך שימוש בשיטחי אימון וניסוי סוגי נשק ישראלים שונים ובמכירתם.

אפשר בהחלט כי מצב חמיצות היחסים עם טורקיה, החל למעשה זמן מה בעבר וזו הסיבה לעמלו של אביגדור ליברמן להידוק הקשרים עם מדינות אפריקה ודרום אמריקה.  כך או כך, המגמה נכונה.

 

האמריקנים לוקים לעיתים קרובות בעוורוו מדיני באשר למתרחש סביבם.  על ישראל להעיר את תשומת ליבם לעובדה כי טורקיה החלה במסלול ברור ומותווה לכיוונה של איראן (באם לא עמדו על כך מבעוד זמן), ומכאן טכנולוגיות וידע צבאי ותומך צבא אמריקני, המשותף גם לישראל, סביר בהחלט שיזלוגו לאיראן על כל המשתמע מכך.   אל לישראל להשאיר את רוסיה מחוץ למעגל זה למרות שהרוסים הידועים ברגישותם המדינית לנעשה סביבם כבר עמדו וודאי על השינוי המתרחש בגבולם הדרומי.

ישראל חייבת להסב תשומת לב האמריקנים, הרוסים והאיחוד האירופי לסכנה הצבאית-הגרעינית הסורית עקב הצטרפות טורקיה לציר האיראני, ולסכם על מטרית הגנה לישראל במדה ותידרש תקיפת מתקני גרעין סורים בעתיד.

 

החרמת טורקיה על ידי הציבור הישראלי אינה עומדת לכאורה על הפרק באשר אין הדבר אמור להשפיע על מכלול היחסים עם הטורקים לכאן אם לכאן.  אך למען הכבוד הלאומי הישראלי (יש חיה כזו?), על הישראלים לחדול לסוע לנופש בטורקיה.  יש בכך טעם רב לפגם שישראלים נוסעים להתארח אצל מדינה הפועלת באיבה גלויה כנגדנו ואשר משתפת פעולה עם איראן, זו המצהירה בגלוי כי ברצונה להשמיד את ישראל. 

 

אהרון רול

amroll@rogers.com

www.aaronroll.com

http://www.global-report.net/aroll/

http://www.aaronroll.com/democracy/hatred_for_nothing_volume2.pdf

http://www.aaronroll.com/democracy/israeli democracy chapters.pdf

 

הכותב הוא איכפתי לנעשה במדינת ישראל וקיומה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר