מס' צפיות - 355
דירוג ממוצע -
בורסה ושוק ההון - סקירה שבועית 14.11.2009
יציבות עם נטיה לעליות...
מאת: חזי קלפקה 14/11/09 (21:36)

סקירה שבועית. 14.11.2009

 

שבוע חיובי עבר על הבורסה בתל אביב , ושבוע שני רצוף, המשיך את ראלי נובמבר בארה"ב.

 

כל זאת בסטיות תקן ובמדד ויקס של 20 ו- 23 , ובמחזורים בינוניים.

 

הרבה מדברים על תיקון, והתיקון לא בא, הרבה חושבים על מימוש והשוק אינו מתממש.

 

בסך הכל השוק ממשיך לנוע צפונה, בקצב מדוד עם הפוגות קלות מפעם לפעם.

 

זוהי הצורה החיובית ביותר שבה שוק יכול לעלות. לא בקפיצות של קנגורו אלא לאט ובטוח, כאשר אחת לכמה ימים ירוקים רואים גם יום אדום.

  

המשקיעים מרגישים נוח עם המצב ואינם חוששים מתנודה גדולה , ובעיקר לא מקריסה למטה. נכון שהתאוששות הכלכלית בעולם אינה מדביקה את קצב העליות בבורסה, אבל גם החדשות מכיוון הכלכלה העולמית הינם טובים בסך הכל, ועם עובדות אסור להתווכח. והעובדה היא שהשוק עולה.

 

בסיכום שבועי עלה מדד המעוף ב- 3.2 אחוז, מדד 100 ב- 3.64 אחוז, הבנקים זינקו ב- 4.72 אחוז,הנדל"ן עלה ב- 2 אחוז והתל טק עלה ב- 1.42 אחוז.

  

בארה"ב המדדים השלימו שבוע שני של עליות, והמחישו את העובדה שייתכן ונובמבר ודצמבר יהוו חודשי ראלי של סוף שנה. לאחר העליות של 3 אחוז בשבוע שעבר, עלה השבוע מדד הדאו ב- 2.5 אחוז, הנאסדק ב- 2.6 אחוז, האס אנד פי 500 ב- 2.3 אחוז, ומדד ראסל 2000 ב- 1.8 אחוז.

  

ומה צפוי לנו בשבוע השלישי של נובמבר.

 

היציבות נראית מילת מפתח לגבי פתיחת המסחר מחר בתל אביב. נראה לי שיום הראשון למסחר השבוע יתאפיין ביציבות וייתכן ונגיע ל- 1060 או נרד ל- 1050 .המסחר ביום חמישי האחרון הראה לנו שמדד המעוף יודע גם לסיים ביציבות מושלמת של 0.00 שינוי יומי, ובסך הכל מגמה זו תמשך כנראה ביום ראשון.

  

ביום שני יתחיל השוק להגיב ראשית למדד המחירים ליצרן שיתפרסם ביום ראשון בערב ,וכן לפתיחת המסחר באסיה, אירופה, וחוזים עתידיים.

  

לאחר כל זאת יתחילו להגיע נתוני המקרו מארה"ב, שהם יקבעו את הכיוון לשבוע הבא.

  

ביום שני:מכירות קמונעאיות, מלאים עסקיים,ומדד הייצור התעשייתי באיזור ניו-יורק.

  

ביום שלישי מדד המחירים ליצרן ,פריון הייצור, והמדד המשולב של ארגון הקבלנים.

  

ביום רביעי אישורי בניה, התחלות בניה, מכירות בתים קיימים, ומדד המחירים ליצרן.

  

ביום חמישי דורשי אבטלה בפעם הראשונה.

  

נתונים אלה יכולים להשפיע לירידה רק באם הם יבטאו נתון רע באופן דרמטי, כל נתון אחר, אפילו שלא יהיה כל כך מדהים לא ימנע , לדעתי, מהבורסה האמריקאית להמשיך את ראלי סוף השנה.

  

לכן הערכתי היא שגם בשבוע הבא נראה את מדד המעוף ממשיך בעליות ומסיים שבוע בין 1060 ל- 1070 .

  

מה כדאי למשקיעים לעשות?

 

ראשית שיגדירו את טווח ההשקעה שלהם. וכרגע עליהם להחליט האם טווח ההשקעה שלהם הינו עד סוף דצמבר 2009 או מעבר לכך לתוך 2010 .

  

לגבי המשקיעים לטווח ארוך מעל סוף השנה , הרי שכיוון השווקים פועל לטובתם, וטוב יעשו באם יבחנו את כיוון המגמה בתחילת 2010 , בכל מקרה טוב אם יחליטו לעצמם על סטופ לוס ליציאה במקרה של ירידות חדות.

  

לגבי המשקיעים במניות מעוף או בתעודת סל על תל אביב 25 ,טוב יעשו לדעתי באם יקנו אופציות פוט כנגד השקעתם בתעודות הסל, ( פוט אחד לכל 105 אלף שקל השקעה) , וזאת כהגנה מפני ירידות , לדוגמא פוט 1000 לסוף דצמבר יעלה כ- 1300 ₪, וזהו לדעתי ביטוח זול לחודש וחצי .

  

מי שקונה פוט כזה הרי שבטוח שבכל מקרה בסוף דצמבר לא יהיו לו פחות מ- 100,000 ₪ מהשקעה של 105 אלף, גם באם הבורסה תקרוס אל מתחת לאלף.

  

לגבי המשקיעים במניות אחרות, הרי שהאופציות אינן מהוות הגנה , כי ייתכן מצב ובו מדד הנדל"ן , או התל טק יירד ואילו מדד המעוף יישאר במקומו , ואז ההשקעה בביטוח לא סייעה בדבר.

  

אופציות המעוף מהוות הגנה  מדויקת ומחושבת רק למניות ותעודות סל של תל אביב 25. כל היתר זה יותר למען ההרגשה , והשקטת המצפון של המשקיע, יותר מאשר הגנה.

  

לגבי סוחרי אופציות המעוף:

  

פקיעת נובמבר בעוד שבועיים, סטיות התקן ברמת 19-20, מבטאות יציבות, ואולי אי כדאיות לכתיבה מחשש לעליה בהן.מפת הפוזיציות הפתוחות הינה ברמה של 1030-1040 , ונכון לעכשיו פקיעה בין 1020 ל- 1080 נראית ריאלית מאוד.

  

מי שרוצה לכתוב אופציות לטווח הקצר של יום או יומיים שיקנה או יכתוב חוזה בכסף, בהתאם לכיוון שהוא מעריך, כאשר כל נקודה בכיוון שלו תביא לו 100 שקלים,וכל נקודה בכיוון ההפוך ממה שבחר תגרום לו נזק של 100 שקלים.

  

כל מי שחושב על איסטרטגיות ארוכות יותר לפקיעה, יכול לחשוב על כתיבת אוכף ב- 1050 . היציבות דווקא תעמוד לצידו,. הוא יקבל כ- 3300 שקל בכתיבה ויהיה מוגן עד 1083 ועד 1017 , כך שזה בגבולות הסביר.

  

מי שחושב שהפקיעה לא תהיה מעבר ל- 1100 בסוף נובמבר, יכול לבצע מרווח יחס עולה, כאשר יקנה קול 1060 ויכתוב ארבעה קולים 1090. הוא יקבל לכיסו כ- 100 שקלים בעת ביצוע האיסטרטגיה, ובאם הפקיעה תהיה לא יותר מ- 1100 , הוא עשוי לקבל סכום נאה נוסף שהמכסימום שלו הינו 3000 ₪ בפקיעה. באם השוק ינסה לפרוץ את רמת ה- 1100 , הרי שמשקיע זה חייב לפעול ולהגן על עצמו.

  

אעקוב  בסקירות הבוקר שלי אחר שתי איסטרטגיות אלה .

  

לסיכום: אנו בפתחו של שבוע נוסף שנראה יציב עם נטיה לעליות, במידה ולא תהיינה הפתעות רעות במדדי המחירים לצרכן בישראל ובארה"ב, ובשאר נתוני המקרו בארה"ב.

 

איזור ה- 1060-1070 ייחשב כאיזור התנגדות שפריצתו מעלה תהווה איתות שורי.

 

שבירה מטה של רמת ה- 1040 תיחשב כאיתות דובי זמני וכמימוש לפני חידוש העליות.

 

שבוע טוב.

  

הכותב הינו מנהל תיקים ברישיון הרשות בחברה לניהול תיקים,(מסדה-פ בע"מ) ויתכן והינו משקיע בניירות ערך ובאופציות שונות , לכן אין לראות בסקירה זו משום המלצה לפעולה כל שהיא בשוק ההון.

  

לסיוע , הדרכה ולימוד מעוף ושוק ההון , ולניהול תיקים   טל:050-5510082

קיימת אפשרות לקואוצינג בנושא מסחר באופציות מעוף.

שיעורי השלמה והכנה לבחינות הרשות בנושא אופציות המעוף ואג"ח.

  

 

  

  

הכותב הוא מנהל תיקי השקעות ברישיון הרשות לניירות ערך בחברה לניהול תיקים.מרצה בכיר בשוק ההון במכללות שונות.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר