מס' צפיות - 151
דירוג ממוצע -
אילנה דמארי - מה תבדקו לפני רכישת דירה מקבלן ?
סוף סוף החלטתם לרכוש דירה. הגעתם למסקנה שאתם יכולים להרשות לעצמכם דירה חדשה ואפילו בחרתם את הפרוייקט שבו תרצו לגור. ואז אתם מגיעים לפגישה ראשונה עם הקבלן ומתרשמים - ואז הוא מבקש מכם לחתום על חוזה רכישה לדירה שבנייתה טרם הושלמה - דירה "על הנייר". אז רגע לפני שאתם חותמים - להלן כמה מהדברים העיקריים שאליהם רצוי לשים לב.
מאת: אילנה דמארי 18/05/11 (12:41)

מאת : אילנה דמארי

סוף סוף החלטתם לרכוש דירה. הגעתם למסקנה שאתם יכולים להרשות לעצמכם דירה חדשה ואפילו בחרתם את הפרוייקט שבו תרצו לגור. ואז אתם מגיעים לפגישה ראשונה עם הקבלן ומתרשמים - ואז הוא מבקש מכם לחתום על חוזה רכישה לדירה שבנייתה טרם הושלמה - דירה "על הנייר". אז רגע לפני שאתם חותמים - להלן כמה מהדברים העיקריים שאליהם רצוי לשים לב.

· בדקו מיהו הקבלן - קודם כל ולפני הכל יהיה עליכם להתרשם מהקבלן שתרצו כי יבנה את ביתכם העתידי. ככל שמדובר בדירה שטרם הושלמה - הרי שהסיכון גדול יותר מדירה שכבר נבנתה אך טרם אוכלסה. בדיוק משום כך תרצו כי הקבלן שלכם יהיה עתיר ניסיון ואפילו חשוב מכך - אמין. לכן עשו לעצמכם טובה גדולה ושאלו את הקבלן באילו פרוייקטים נוספים הוא לקח חלק ואו השלים. לחילופין, בקשו ארכה של כמה ימים שבה תוכלו לחשוב על סוגית החתימה ובנתיים ערכו חיפוש מקיף ברשת האינטרנט על הקבלן והפרוייקטים האחרונים אותם ביצע.

· מיהו בעל הקרקע ומהי תוכנית המתאר - חשוב מאוד שתהיו בטוחים בכך שהקבלן הוא אכן בעליו החוקיים של הקרקע עליו תיבנה הדירה שלכם. סביר להניח כי אם מדובר בפרוייקט גדול - הרי שגם היתרי הבנייה וגם הבעלות על הקרקע הוסדרו בהתאם לדין - אך כדאי להיות בטוחים פנו לרשם המקרקעין ובקשו לעיין בנסח הטאבו הרלוונטי. במקביל, בקשו מהקבלן לעיין בתוכנית המתאר של הבניין על מנת שתוכלו להתרשם מהמבנה שצפוי לקרום עור וגידים מול עיניכם. · אל תחתמו על זכרון דברים - לא פעם מבקש הקבלן מהקונים הפוטנציאליים לחתום על זכרון דברים שיחייב אותם לרכוש את הנכס בבוא העת. אל תחתמו על דבר כל עוד אינכם בטוחים במלוא מאת האחוזים. הסיבה לכך פשוטה - אף על פי שלא מדובר בחוזה - זכרון דברים מחייב בדיוק באותה מידה ומעבר להתחייבות לרכוש את הנכס בעתיד על כל המשתמע מכך, עלול זכרון הדברים אף לכלול פירוט ולו"ז תשלומים שלא בהכרח יהלום את התקדמותו של הפרוייקט בשטח. אשר על כן, אל תחתמו על דבר ואם תתבקשו לחתום על זכרון דברים - אל תהססו לצלמו ולהתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום.

· מבט לעתיד - בטרם תחתמו על מסמך כזה או אחר - וודאו כי אתם יודעים פחות או יותר מה צופן העתיד לאזור שבו תגורו. כך למשל רצוי שתדעו מראש האם בסמוך לבניין שלכם צפוי לקום בעוד שנתיים גורד שחקים (אשר צפוי להטריד את מנוחתכם לתקופה ארוכה). תשאלו את הקבלן האם הוא מכיר את תוכניות הפיתוח העתידיות של האזור - סביר להניח שהוא יענה בחיוב. במידה ולא - אל תהססו לפנות לעירייה.

· דרשו לקבל ערבות בנקאית מסודרת - החשש הגדול ביותר כתוצאה מרכישתה של דירה "על הנייר" נובעת מהיעלמותו הפוטנציאלית של הקבלן עם הכסף שלכם - דבר שקרה לא פעם. אשר על כן, בטרם תביעו הסכמה מפורשת (בדמות חתימה) לרכוש את הנכס - דרשו מהקבלן לקבל ערבויות בנקאיות מפורשות חד משמעיות אשר יסייעו לכם להפיג את החשש - שכן במקרה של היעלמות הקבלן - ישיב לכם הבנק את כספכם האבוד.

זכרו כי ככל שהקבלן ותיק ומנוסה יותר כך הסבירות שלא יוכל לספק את הערבויות הנדרשות - נמוכה יותר.

לסיכום, לרכישת דירה "על הנייר" יש יתרונות לא מבוטלים - בראש ובראשונה המחיר המשתלם שגורם לרבים לעשות את הצעד הלא פשוט הזה. עם זאת, חובת הזהירות המתבקשת ממילא במקרים של רכישות משמעותיות - מקבלת משנה תוקף ככל שמדובר ברכישת נכס שטרם הפך למוחשי. היו ערוכים לכך ועשו הכל על מנת להגן על עצמכם.

אילנה דמארי - ייעוץ השקעות, נדל"ן וכלכלה

הכותבת היא אילנה דמארי ירמק - בנדל"ן, כלכלה וייעוץ להשקעות לפרטים נוספים : http://www.xn----zhcbld3aetvq7g.com/

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר