מס' צפיות - 117
דירוג ממוצע -
מבין את ציפי לבני, לא מסכים איתה
בתחילת השבוע פורסם ראיון עם ציפי לבני בנוגע לעסקת שליט. היא הביעה דעתה ואמרה שהיא מתנגדת לעסקה ושממשלת נתניהו נתנה לגיטימציה לחטיפות נוספות בעתיד. גלעד נחטף תחת שלטונה של ממשלת קדימה והסוגיה עברה לממשלת הליכוד. אם האופוזיציה הייתה נוהגת אולי דברים היו נראים היום אחרת במדינה. על תפקודה הלקוי של יו"ר האופוזיציה בישראל.
מאת: תמיר משה 27/10/11 (18:05)

 

   בתחילת השבוע התפרסם ראיון עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. הראיון עסק כמובן בעסקת שחרורו של גלעד שליט. לבני הביעה דעתה ואמרה כי היא התנגדה לעסקה, שממשלת נתניהו הימנית-קיצונית (לדבריה) נתנה במהלך הזה לגיטימציה לקיום הארגון חמאס ולחטיפות חיילים נוספות על-ידי הארגון בעתיד.

   קודם כל אגיד שזו היא דעתה של יו"ר האופוזיציה. אני מכבד אותה למרות שאני לא מסכים איתה. בראש ובראשונה מי, שלכאורה, כפה את העסקה הוא ראש-הממשלה בנימין נתניהו. להזכירך, בנאום קצר לתקשורת טרם ההצבעה לאישור העסקה על-ידי הממשלה, אמר נתניהו "אני הבטחתי לנועם ואביבה שאני אחזיר את גלעד הביתה ואני אחזיר אותו" הוא קבע זאת נחרצות וללא עוררין. למעשה הוא לא הותיר שום ברירה לשרים בממשלה אלא להצביע בעד העסקה.

   דבר שני, אני רוצה להסב את תשומת ליבך. גלעד נחטף תחת שלטונה של ממשלת קדימה, המפלגה שלך. ממשלה שאת הייתה בה שרת החוץ, אולמרט היה ראש-הממשלה. אותה ממשלה פתחה את כהונתה בקול ענות חלושה עם מלחמת לבנון השנייה וחטיפתם של שלושה חיילי צה"ל, וסיימה אותה כשענני מלחמה מתפזרים עם סיום מבצע עופרת יצוקה. ממשלת מרכז או מרכז-שמאל נכנסה לשתי מלחמות וקברה 134 חיילים ואזרחי מדינת ישראל (בשתי המלחמות ביחד) לעומת ממשלתו של נתניהו שעד כה לא פתחה אפילו במבצע רחב ברצועת עזה.

   לדעתי המינימום שממשלת אולמרט יכולה הייתה לעשות זה לסגור גם עסקה לשחרור גלעד שליט ולצאת גדולים. אולמרט ירד מהשלטון בבושת פנים ועוד העביר את "סוגית שליט" לממשלת נתניהו.

   כאזרח אני אגיד שאני מאוכזב מדרך פעילותך. בעולמנו צד אחד מתקיים אם השני עוזר לו להתקיים. כלומר, האופוזיציה קיימת כדי לתת תשובות לקואליציה שבעצמה מייצגת את דעת הרוב במדינה. אם האופוזיציה לא מתפקדת אז לקואליציה יש לגיטימציה לנהוג לפי ראות עיניה ואין מי שייתן (לעם/לכנסת/לממשלה) פרספקטיבה אחרת לסיטואציה. אם במחאת "צדק חברתי" , שזה היה צריך להיות יום חג לאופוזיציה, הייתם פועלים נכון ובצורה שונה, אולי דברים היו נראים היום שונה במדינה. אם יש לך דעה, השמיעי אותה, אחרת למה נכנסת לפוליטיקה?

   אני מסכים עם לבני, שלא צריך לדבר עם חמאס. אני מסכים עם לבני שלא צריך לכנות את ראש הזרוע הצבאית של החמאס בשם רמטכ"ל או גנרל או כל דבר שמשתמע כדרגה צבאית כזו או אחרת. ראש מרצחים זה אולי תואר יותר מתאים. אבל אני חושב שממשלת ישראל לא הייתה צריכה לנהוג באטימות ולהמשיך לתת לגלעד להירקב בשבי החמאס.

   תסלחי לי גברתי היו"ר, אולי את צודקת, אבל איני מצליח לראות את ההיגיון שבדבריך. יכול להיות שבאמת העם דחף את ביבי לסגור עסקה ואולי גם להפגנת "צדק חברתי" הייתה יד בדבר. אבל גם המנהיג שלך (אולמרט) חווה הפגנות תמיכה בשחרור גלעד על ימין ועל שמאל. הוא דווקא בחר להתעלם מהן (בגללך או בגלל דעה אישית כזו או אחרת, זה לא משנה. עובדתית ביבי החזיר את גלעד הביתה. אולמרט לא!) ביבי יכול היה לבחור להתייחס להפגנות הללו באותה צורה.

   האמת, גברתי היו"ר, היא, שהעם לא "כפה" על הממשלה שום דבר קיצוני כמו שמשתמע מדבריך. אלא דחף את נתניהו לסגור עסקה שהייתה אמורה להיסגר כבר לפני זמן רב, כשראש-הממשלה הקודם עוד היה בשלטון.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
קשקשת פוליטית במקום דיון אמיתי בעסקה
02.11.11 (14:30)