מס' צפיות - 117
דירוג ממוצע -
המשמעות של רישום הערת אזהרה
מעוניינים לרכוש דירה בקרוב ונעזרים בשירותיו של עורך דין? אם כן, ודאי שמעתם לא מעט על המונח "הערת אזהרה" ותהיתם מה משמעותו. הנה כמה פרטים חשובים שכדאי לכם לדעת על הערת אזהרה ומדוע חשוב להתייחס אליה בכובד ראש.
מאת: יוסי כהן 29/09/13 (16:37)

מהי הערת אזהרה?

הערת אזהרה הנה הערה הרשומה בטאבו – הערה הכוללת את כל התחייבויותיו של בעל הנכס כלפי הנכס עצמו. לדוגמא, זו יכולה להיות הערה המציינת שמדובר בנכס הנמצא כרגע בשלבי מכירה, ולכן אסור לבצע עסקאות כלשהן מולו, או הערה המציינת שמדובר בנכס משועבד למשל, בעקבות משכנתא או אפילו בנכס מעוקל.

כשמחליטים לרכוש דירה, רכישה שמומלץ לבצעה בסיועו של עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן, חשוב לבדוק, ורגע לפני החתימה על חוזה הרכישה, אם קיימת הערת אזהרה על הנכס. הערה זו נרשמת מצידו של בעל הנכס עצמו והוא מחויב להצהיר על מעמדו של הנכס והתחייבויותיו כלפיו. ולכן, אם בעל הנכס התחייב למכור את הנכס לקונה אחר, אפשר לראות זאת בטאבו כהערת אזהרה ולהחליט שלא להמשיך בביצוע העסקה (שכן איננה רלוונטית עוד).

כיצד מבצעים את הרישום?

על מנת לרשום את הערת האזהרה על הנכס בטאבו, יש לשלוח אל לשכת רישום המקרקעין מספר טפסים: טופס לרישום, המאושר ומאומת על ידי עורך דין או על ידי פקיד הלשכה לרישום מקרקעין, ייפוי כוח או התחייבויות של בעל הנכס באשר לקיום עסקה או הימנעות ממנה וכן הסכמתו של בעל הנכס על הנכס עצמו. במקרים בהם מדובר בקטין, יש צורך באישור של בית המשפט לדיני משפחה או בית הדין הדתי.

ביטולה של הערת האזהרה יכול להיעשות רק לאחר קבלת אישורו של מי שנרשמה לטובתו אותה הערת אזהרה. במקרים אחרים, אם תוקפה של הערה זו פג, אין צורך באישור מיוחד, אלא בפנייה אל לשכת רישום המקרקעין ובקשה למחוק את ההערה.

חשוב לזכור

בין אם מוכרים נכס או קונים אותו, יש לזכור שמדובר בהערה חשובה במיוחד. מומלץ, כאמור, לבצע זאת בעזרתו של עורך דין על מנת לפעול בהתאם לחוק ולשמור על האינטרסים השונים של כל הצדדים המעורבים בכך.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר