מס' צפיות - 122
דירוג ממוצע -
מהי האחריות המשפטית בה נושאת הרשות המקומית בטביעה בחוף לא מוכרז / יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 14/10/13 (06:56)

מתחילת הקיץ טבעו בחופי ישראל קרוב ל-70 בני אדם. כמעט אחרי כל אירוע מצער שמסתיים במוות ו\או בפציעה קשה עולה לדיון ציבורי השאלה מהי האחריות המשפטית בה נושאת הרשות המקומית, אם בכלל, במקרה של טביעה בשטחה. על השאלה הזו נבקש לענות כאן.

 

ראשית, אם מדובר בחוף מוכרז הרי שעל הרשות המקומית לדאוג לכך שבחופים הללו יפעלו מספיק מצילים אשר יפקחו על רצועת החוף כולה, וזאת לצד שילוט מתאים המתריע מפני הסכנות הטמונות בשימוש בחוף. כמו כן, על הרשות המקומית לדאוג לכך שבכל חוף תפעל תחנת עזרה ראשונה המצוידת בציוד הרפואי המתאים, כמו גם בחובש מוסמך שיוכל לסור למקום האירוע ולהושיט עזרה במקרה הצורך.


אם מדובר במקרה בו ילד טבע במהלכה של פעילות חינוכית בה לקח חלק – חובת האחריות תהיה מוטלת בחלקה על המורים והמדריכים. מנגד, אם מדובר בטביעה שארעה במהלך ביקור פרטי בים או בבריכה – לא מן הנמנע כי ניתן יהיה להעמיד את המציל לדין.

טביעה בחוף לא מוכרז אינה פוטרת את הרשות המקומיות מאחריות משפטית

בניגוד להנחה המשפטית הרווחת, טביעה של אדם בחוף שאינו מוכרז אינה מסירה לחלוטין את האחריות מהרשות המקומית וזאת משום שבכל מקרה היה עליה להציב במקום שלט שמצביע על סיומו של החוף המוכרז ותחילתו של החוף הלא מוכרז. זאת ועוד, אם מוצבים בחוף לא מוכרז מבני שירותים ועזרה ראשונה, הרי שלא מן הנמנע שמדובר ברשלנות של הרשות המקומית משום שנוצר מצג שווא של חוף מוכרז.

בפסיקתו מינואר 2009 אשרר בית המשפט העליון הוראה זו בתיק שעסק בחוף "סידני עלי" אשר בהרצליה. בית המשפט קבע כי קיימת חובה לסמן בבירור ולהציב שלטים ברורים וגדולים הנראים מכל נקודה ונקודה בחוף, התוחמים את השטח המוכרז ואוסרים על רחיצה בשאר המקומות. אם הרשות המקומית מודעת לסיכון ספציפי ונמנעת מלהסיר את הסיכון, הרי שהאצבע המאשימה תופנה אליה.

הארכת שעות פעילות המצילים חיונית

זה מכבר הניחה חברת הכנסת מירי רגב על שולחן הכנסת הצעת חוק להארכת שעות הפעילות של המצילים וזאת לצד שורה של סוגיות נוספות לרבות אכיפת האיסור על שתיית אלכוהול בחופים, הארכת עונת הרחצה, מחירי הכניסה לחופים וכיוצא באלה.

אנו סבורים כי מדובר בהצעת חוק שראוי כי תקודם בהקדם האפשרי משום שהשהות בחופי הרחצה לא צריכה להיות בבחינת "מותרות" כי אם בילוי נגיש לכל שכבות האוכלוסייה. יתרה מכך, הארכת שעות פעילות המצילים בהתאם להארכתו של שעון הקיץ חיונית לשמירה על בטחון הציבור – על אחת כמה וכמה בחופשת הקיץ ובחגים.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר