מס' צפיות - 138
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן - מה כולל במסגרתו ביטוח רכוש?
מאת: יוסי כהן 15/10/13 (16:31)

קיימים סוגים שונים של ביטוחים המיועדים "לכסות" את המבוטחים בתחומים שונים. אחד מהם הוא ביטוח רכוש, המתייחס אל כל התכולה של הבית. פעמים רבות הוא מוצע לצד ביטוח מבנה, או במסגרת של ביטוח דירה, הכולל שני ביטוחים: מבנה ורכוש.

כשחותמים על ביטוח רכוש, כמו חתימה על כל ביטוח אחר או מסמך, חשוב לקרוא את כל הפרטים המצוינים בו, לרבות אלה המתייחסים אל חובת הזהירות של המבוטח והחובות הנוספים הקשורים אליו.

מה כולל במסגרתו ביטוח רכוש?

ביטוח רכוש מתייחס, כאמור, אל תכולת הבית. שוויו של רכוש זה נקבע על ידי סוקר מומחה הבוחן אותו, קובע את שוויו ומתמחר אותו. הוא יכול לכלול חפצים שונים בבית, רהיטים, פרטי לבוש, תכשיטים, מכשירי חשמל, תמונות וכל דבר אחר שנמצא בבית. במקרים מסוימים הוא גם יכול לכלול רכוש שאיננו צמוד לבית, אולם במקרים אלה מדובר בביטוח כולל יותר, שיש לעשותו בנפרד.

למה מתייחסת חובת הזהירות בביטוח זה?

חובת הזהירות של המבוטח בביטוח רכוש, כמו חובתו של כל מבוטח אחר, הנה זו הקובעת מהם סוגי הנזק שבגינם יינתן פיצוי כספי ומיהו הניזוק שיקבל אותו. במסגרת ביטוח רכוש, המבטח מבטח את עצמו במקרים של נזקים שיכולים להיגרם לרכוש, לרבות כאלה העשויים להיגרם בשל הרשלנות שלו.

אולם, כל זאת נכון בתנאי שהנזק לא נגרם במכוון, ובעיקר כדי לקבל את תגמולי הביטוח. נזק ברכוש שנגרם כתוצאה מחוסר אכפתיות או פזיזות, למשל, לא מכוסה במסגרת הביטוח, שכן במקרה זה מדובר ברשלנות שבה הייתה מודעות לסכנה ולנזק הצפוי, אולם במקביל גם הייתה התעלמות מכך.

בנוסף, חובת הזהירות בביטוח רכוש גם מתייחסת אל הקטנת הנזק של המבוטח לאחר האירוע. במקרים שבהם נגרם נזק לרכוש, על המבוטח לנקוט את כל האמצעים הנדרשים על מנת להפחית את עוצמתו של הנזק והנזקים הנלווים לו.

אם לא פועל כך, הרי שיש בכך תרומה לנזק שנגרם ולמידת עוצמתו. כדי לעודד את המבוטח לפעול בדרך זו, קובע החוק כי כל ההוצאות הכספיות שהוציא כדי להקטין את הנזק, תוחזרנה לו חזרה על ידי הביטוח, גם אם מדובר בנזק שאיננו מכוסה על ידי חברת הביטוח שלו.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר