מס' צפיות - 141
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - מהן סמכויות הדירקטוריון ותפקידיו?
מאת: יוסי כהן 20/10/13 (07:12)

על פי חוק החברות משנת 1999, אחד מהעומדים בראשה של כל חברה הוא הדירקטוריון, העומד לצד מנכ"ל החברה וגם לצד בעלי מניותיה. קיומה של החברה מאפשר מפגש בין כל השלושה, מפגש אליו מביא כל אחד מהם את ניסיונו ואת מומחיותו.

בעלי המניות מביאים איתם את הממון, הנהלת החברה והדירקטוריון שלה מביאים איתם את היכולת המקצועית ואת הניסיון, וביחד יוצרים שיתוף פעולה בתצורת חברה יעילה יותר ורווחית יותר. הדירקטוריון, המפקח על המנכ"ל ונמצא תחת סמכויותיהם של בעלי הממון ובעלי המניות, הנו זה המתווה את מדיניותה המרכזית של החברה ובעל תפקידים נוספים, הבאים לידי ביטוי בהתנהלותה השוטפת.

על סמכויותיו השונות של הדירקטוריון

חוק החברות מתייחס, בין היתר, אל סמכויותיו של כל אחד המעורבים בפעולותיה של החברה, לרבות סמכויותיו של הדירקטוריון. דירקטוריון יכול להיות כל אדם, ובתנאי שלא הורשע בעבירות של מרמה או הפרת אמונים או בפלילים כלשהם. בהתייחסו אל הדירקטוריון קובע החוק כי תפקידו המרכזי הנו לפקח על פעולותיו של מנכ"ל החברה וכן להתוות ולהוציא אל הפועל את מדיניותה של החברה ומטרותיה המרכזיות. מתוקף סמכותו, רשאי הדירקטוריון לבצע את הפעולות הבאות:

לבחון את מצבה הכספי של החברה, תוך קביעת מסגרת האשראי שלה.
לקבוע את עקרונות המימון וסדרי העדיפויות של החברה.
להגדיר את תכניות פעולה של החברה.
לקבוע את המבנה הארגוני שלה, את המדיניות ואת השכר של החברה.
למנות או לפטר את מנכ"ל החברה.
להחליט על הנפקות אגרות חוב או הקצאות מניות הרשומות על שמה של החברה.
לערוך את הדוחות הכספיים של החברה ולדווח, במסגרת אסיפה שנתית, לבעלי המניות על הצלחותיה של החברה או מצבה הכספי.


לצד כל זה, יש לזכור כי בעלי המניות, בעלי הממון, ובהיותם הרשות העליונה של כל חברה, הינם אלה המחליטים, בסופו של דבר, אם אכן לקבל ולהוציא לפועל את סמכויותיו של הדירקטוריון, וכל זאת, כמובן, תוך התייחסות אל המצב הנתון ובהתאם לנסיבותיו. במקרים בהם הדירקטוריון איננו יכול למלא את תפקידו, יכולה האסיפה הכללית להפקיע את סמכויותיו, כפי שקובע החוק.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר