מס' צפיות - 125
דירוג ממוצע -
האם יש צורך בהגדרה משפטים למונח "יזם"? - מאת יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 21/11/13 (08:07)

היזם משפיע על חיי החברה מבחינות רבות, שכן הוא עשוי לחייב אותה במעשיו ובמחדליו עוד בטרם הוקמה. לפיכך הטילו בתי-המשפט על היזם חובות אמונים נכבדות ביותר, וברבות הימים נוספו להן סנקציות אזרחיות ופליליות.

מאידך גיסא, ליזם אף הוא יש ציפיות מן החברה. הוא מסתכן בסיכונים לא מעטים, שכן כפי שנראה להלן, לא אחת הוא עלול לחוב בחבות אישית ונזיקית בגין פעולות שהיה בכוונתו לבצע בעבור החברה. היזם גם משקיע לעתים ממיטב מרצו, אונו וזמנו בהקמת החברה, בדרך כלל בתקווה כי בבוא היום היא תשיב לו כגמולו, ולפיכך יש לקבוע, בין השאר, את הכללים שלפיהם ישולמו שכרו של היזם ויוחזרו לו הוצאותיו.

מעמדו המשפטי של היזם והצורך בהגדרה משפטית למונח "יזם" ולפעולות יזמוּת

מן האמור עד כה עולה חשיבות הצורך בהגדרת מעמדו המשפטי של היזם, ואף של חובותיו וזכויותיו כלפי החברה וכלפי צדדים שלישיים. חרף זאת, פקודת החברות לא דנה כלל בחובות היזם, בתפקידיו ובמעמדו, ואף לא הגדירה את המונח "יזם", אם כי, כאמור, היא הטילה על היזם, בנסיבות מסוימות, סנקציות אזרחיות ופליליות חמורות.

גם בתי-המשפט באנגליה נמנעו דרך קבע ממתן הגדרה משפטית למונח "יזם" ופתרו כל בעיה לגופה, בלא להגדיר את מעמדו המשפטי של היזם, להבדיל ממעמדו העסקי.

מאידך גיסא, היו שופטים אשר סברו, כאמור, כי אין להגדיר את המונח "יזם" בהגדרה משפטית, בהיותו מונח עסקי ולא משפטי. מלומדים אחרים אף גרסו כי אין זה רצוי כלל להגדיר את המונח "יזם", שכן לדעתם עלולה ההגדרה להפחית את מספר המקרים שבהם ייחשב אדם כיזם, וכך תוכשר הקרקע להתחמקותם של יזמים רבים ממילוי החובות שהוטלו עליהם בחקיקה ובפסיקה. למשל, גאוור סבור כי השאלה האם אדם הוא יזם היא שאלה עובדתית שיש להשיב עליה בהתאם לנסיבותיו השונות של כל מקרה ומקרה. אולם בהמשך דבריו הוא גורס כי היעדרה של הגדרה עלול ליצור קשיים במקרים מסוימים.

לדעתנו, אין ספק כי הגדרה משפטית למונח "יזם", או למצער הנחיות ואמות מידה שיסייעו בידנו לקבוע האם אדם ביצע פעולות יזמוּת, הכרחיות, שכן בלעדיהן עלולים יזמים רבים לחמוק מאחריות ולהסב נזקים לחברה ולצדדים שלישיים הסוחרים עימה. על החשש, כי יזמים רבים לא יכללו בהגדרה ומשום כך יתחמקו מאחריות, ניתן להתגבר לדעתנו בנקל, על-ידי הוספת הוראה להגדרה, שלפיה לא תיחשב ההגדרה כממצה בכל מקרה.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר