מס' צפיות - 313
דירוג ממוצע -
התעללות מילולית בחקירה משטרתית מאת נוגה ויזל
בחקירתו של רון תורג'מן שהואשם בהריגתו של הנער צחי באשה נחשפת קלטת המתעדת התעללות מילולית בחשוד, הכוללת קללות ואיומים. הקלטת היא הזדמנות מצויינת להבין מדוע צריך להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה.
מאת: עו"ד נוגה ויזל 18/05/09 (12:30)

במהלך משפט הזוטא (משפט קטן בתוך ההליך הפלילי כאשר הנאשם טוען שההודאה נגבתה ממנו בדרכים פסולות ) נחשפו הקלטות המתעדות את החקירה. חלק מה "פנינים " של החוקרים: "קח בחשבון שאין דבר כזה זכות שתיקה" (אולי זה חוק חדש בתחנת ראשון לציון , ברוב עוונותיי , לי לא ידוע שזכות השתיקה של חשוד בוטלה ). זאת הטעיה ברורה של החוקר !

 

הגדילה החוקרת כשהפעילה לחץ נפשי פסול "אתה לא מבין שמחר המשפחה שלך כולה תקבל כתם בכל העיתונים... זה על המצפון שלך, אח של שוטרת ורוצח בדם קר? אני אגיד לאחיינים שלך: יש לכם דוד רוצח, וילכו לגן שלהם ויצלמו תמונות. אני אומרת לך שאני אכתוב בעיתון שאתה מבסוט ואני אזיין לך את התחת... אם החיים שלך ושל המשפחה שלך על הזין שלך, אז הם גם על הזין שלי ואנחנו נתחיל מלחמה... אני אדאג שזה יהיה הסוף שלך". "בזמן שהעורך דין שלך ילקק את התחת שלו עם הכסף שאבא שלך ישפוך עליך, אני לא רוצה להגיד לך מה קורה בבית הסוהר עם התחת של אחרים".

 

הסרט הזה הוא דוגמא מצוינת למה חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד לפני החקירה וכן לאפשר לעו"ד להיות נוכח בחקירתו של כל חשוד. אכיפת החוק צריכה להיעשות ע"פ חוק ! ביעילות וגם בנימוס. הדרך הנוראית של הטחת קללות ,עלבונות והפעלת לחץ פסול אסורה בהחלט . זאת אינה תחבולה בחקירה שלגיטימית ע"פ הפסיקה . משטרת ישראל צריכה לעבוד קשה ובדרכים חוקיות כדי להרשיע אדם ולא לחפש את הדרך הקלה של השפלת נפשו ולחץ על החשוד . זאת לא הדרך להרשיע חשוד / נאשם בצורה אגרסיבית ודריסת נפשו של אדם שגם כך נמצא תחת לחץ בעצם החשדות המיוחסות לו והמעמד הקשה של חקירה במשטרה .

 

שמירה על תרבות דיבור, היא ערך חשוב מאוד וגם במידה ומדובר בחשדות חמורות וחשודים עם עבר פלילי . מה שנעשה זאת התעללות לשמה ורמיסה חסרת תקדים של זכויות הנחקר בפרט והאדם בכלל . אולי זאת אחת הפעמים הראשונות שהנושא נחשף לציבור אבל את ה"יהלומים " שיוצאים מפיהם של השוטרים ,אני שומעת יום יום ולכן הנושא לא חדש -וידוע לרוב האנשים שנחקרו כחשודים במשטרה .

 

במקרה הזה החקירה הייתה מוקלטת וזאת לאור העבירה החמורה .בעבירות חמורות נוהגת משטרת ישראל להקליט את החקירה . אבל לרוב החקירות לא מוקלטות וקשה להוכיח את הדברים (לפעמים קשים ביותר ) שהתרחשו בחקירת המשטרה . החקיקה בנושא תיעוד החקירות במשטרה עדיין לא עברה בכנסת .אבל לדעתי, חובה שכל חקירה תהיה מתועדת .במידה והמשטרה פועלת ע"פ החוק והפסיקה אין לה שום סיבה להתנגד לזה ,או שאולי כן (במידה ויש דברים אסורים שהמשטרה רוצה להסתיר ??.!!!!!!!!!!!)

הכותבת היא עורכת דין נוגה ויזל הינה עורכת דין פלילית ידועה אשר ייצגה תיקים פליליים רבים ומתוקשרים. עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד עורכי דין ויזל, משרד עורכי דין המתעסק בנושאים פליליים לרבות עבירות אלימות, עבירות

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר