מס' צפיות - 525
דירוג ממוצע -
תוכנית להגנת עדים בישראל
מאת: עו"ד נוגה ויזל 22/09/09 (16:30)

ב- 7 השנים האחרונות עסקו ועדות שונות בישראל וכן רשויות האכיפה והחוק בבחינת נושא הקמת תוכנית להגנת עדים בישראל. בעקבות המסקנות שנתקבלו, נחקקה הצעת חוק ב-2008 שנועדה להסדיר את נושא הגנת עדים בישראל. האלימות ההולכת וגוברת והצורך בפתרון נאות לעדים במקביל, הביא בינתיים להקמתה של רשות להגנה על עדים. בסוף 2008 אישרה הכנסת את החוק להגנה על עדים, שהסדיר את פעילות הרשות להגנה על עדים בישראל ואת סמכויותיה.

 

להגן על עדים המצויים בסכנה!

 

תפקידה המרכזי של הרשות להגנה על עדים בישראל הוא הגנה על עדים, המצויים בסכנה ברמה גבוהה ביותר. מדובר בהגנה הן בהיבטי אבטחה והן בהיבטי שיקום. ואתם בטח תוהים מי קובע מי ייכלל בתוכנית הגנת העדים? מי מחליט מי נמצא בסכנה גבוה יותר מעד אחר?

 

מנהל הרשות להגנת עדים הוא שמחליט האם לכלול עד בתוכנית הגנה. הוא עושה זאת על בסיס הערכות המשטרה לגבי מידת הסכנה הנשקפת לאותו עד, וכן בהתייחס לחשיבות העדות שלו והאינטרס הציבורי שקשור בקיום אותו הליך פלילי בו העד אמור להעיד. כמו כן, הרשות להגנת עדים בודקת את התאמתו של העד לתוכנית ההגנה בהקשר למצבו המשפחתי, הפסיכולוגי והחברתי.

 

הרשות להגנת עדים בישראל יכולה לשנות את שמם וזהותם של העדים, להעתיק את מקום מגוריהם בישראל או בחו"ל, לסייע להם במציאת עבודה או לימודים, ולעזור להם בהשתלבות בקהילה בה הוא נקלטו לבסוף.

 

עדים - מי שומר עליהם בלילה?....

 

אבטחת עדים בישראל מתבצעת ע"י מאבטחים שהם עובדי הרשות להגנת עדים. מעבר לכך, ואולם הרשות מוסמכת במקרה הצורך להעסיק גם מאבטחים פרטיים לצורכי הגנה על עדים, וזאת לאחר שתיבחן את התאמתם לתפקיד המורכב, ולאחר שיעברו את הכשרה המתאימה לכך. הגנה על עדים מאפשרת למאבטח סמכויות נרחבות של דרישת הזדהות לגבי כל מי שמנסה לבוא איתם במגע, חיפוש ותפיסת חפצים, עיכוב, ולעיתים אף שימוש בכוח סביר להרחקת אדם זה או אחר מקרבתם של העדים.

 

ומה עם אלו שלא נכללים בתוכנית?

 

הרשות להגנה על עדים בישראל,
כאמור, בוחרת להגן על אלו שנמצאים בדרגת הסיכון הגבוהה ביותר. מאחר ובשל מגבלות תקציב וכח אדם לא ניתן לספק תוכניות הגנה לכל העדים המאוימים בישראל, הרי אותם עדים הנמצאים ברמת סיכון נמוכה יותר יקבלו אבטחה על ידי כוחות המשטרה בלבד.

 

אין ספק, כי הרשות להגנה על עדים בישראל מהווה פתרון נאות לכל אותם עדים, שמסכנים את חייהם במתן עדויות במשפטים פליליים, אך יודעים כי יש מי שמגן עליהם לאחר מכן, וכי לא יצטרכו לחיות רדופים עד סוף חייהם.

הכותבת היא עורכת דין נוגה ויזל הינה עורכת דין פלילית ידועה אשר ייצגה תיקים פליליים רבים ומתוקשרים. עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד עורכי דין ויזל, משרד עורכי דין המתעסק בנושאים פליליים לרבות עבירות אלימות, עבירות

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר