מס' צפיות - 246
דירוג ממוצע -
הבן רצח את אמו, הבעל רצח את אשתו: מה העונש על עבירות רצח ואלימות?
מאת: עו"ד נוגה ויזל 14/10/09 (12:29)

 

עבירות רצח ואלימות הפכו להיות מכת מדינה ותופעה שקשה להתעלם ממנה. מקרי רצח בין עבריינים על רקע פלילי זה משהו שעוד איכשהו אנחנו יכולים לעכל, אבל כשזה קורה בין כתלי בית על ידי בן משפחה - זה כמעט בלתי נתפס.

בחג האחרון התוודענו לשני מקרים מזעזעים במיוחד. הראשון של מנחם כוכבי שרצח את אשתו והשני של יובב אלגואטי שרצח את אמו.

 

 

האם התרופות השפיעו על כוכבי?

 

במקרה הראשון, מנחם כוכבי חולה סופני בן 76, סיפר כי החליט לרצוח את אשתו מכיוון שסירבה להוציא 2000 שקל למטפלת פיליפינית עבורו.

 

 מחקירת המשטרה, עולה כי לאחר הוויכוח בין בני הזוג, המתין כוכבי עד שאשתו תירדם ואז נכנס למחסן הסמוך לביתם, הוציא פטיש, נכנס לחדר השינה והלם בראשה בעוצמה. כתוצאה מהמכה היא התעוררה וצעקה, ולאחר מכן הוא הלם בה כמה פעמים נוספות עד שגרם למותה.

לאחר הרצח עבר החשוד לחדר הסמוך והמתין. הוא נרדם לשעה קלה והתעורר בחמש בבוקר, אז התקשר לשניים מילדיו וביקש מהם להגיע לביתו, וסיפר להם על הרצח. הילדים גילו את הגופה ומיהרו להזעיק את המשטרה.

בסניגוריה הציבורית, המייצגת את כוכבי,  אמרו כי מרשם  חולה במחלה סופנית, והשימוש בתרופות "הביא אותו לעשות מעשה מטורף שכזה".

 

 

האם הסכיזופרניה תעמוד לזכותו של אלגואטי?

המקרה השני, מזעזע לא פחות, הוא של יובב אלגואטי, שרצח את אמו בדקירות סכין ולאחר מכן החליט להמשיך במסע ההרג והלך לביתו של אחיו הגדול, אותו הצליח "רק" לפצוע.

 בחקירתו, הודה הצעיר יובב אלגואטי שתכנן לרצוח את אמו ואחיו ואף רכש סכין לצורך ביצוע המעשים. "תכננתי לרצוח אותם מאחר והתעללו בי ורצו לפגוע בי", סיפר. לדברי המשטרה, החשוד לא הביע חרטה ושמר בחקירתו  על קור רוח.

 מהדיווחים עולה כי אלגואטי צפוי לעבור בדיקה פסיכיאטרית, בעקבות טענת הסניגוריה כי כי הוא לוקה במחלת הסכיזופרניה, מחלה ממנה הוא סובל כבר מגיל 17. "נמתין לתוצאות הבדיקה ואז נחליט מה יהיו טענותינו בבית המשפט", אמר עורך -דינו.

 

 

קו ההגנה ושיקולי בית המשפט

 
בשני המקרים מדובר בעבירות רצח וקו ההגנה יהיה מצבם הנפשי של הרוצחים. ייתכן שבמקרה של יובב אלגואטי הסניגוריה גם תטען כי האם "קינטרה" אותו והציקה לו במשך שנים, אך לדעתי טענה זו לא תתקבל מכיוון שאינה עומדת במבחן הפסיקה.

 
במקרה של כוכבי, ייתכן מאוד שמצב בריאותו הסופני, יהיה חלק מקו ההגנה. אני מאמינה שבית המשפט המחוזי ירשיע אותו ברצח , אך יש סיכוי גבוה שהעליון יקל בעונש בגלל המחלה הסופנית.

 
העובדה ששניהם (בינתיים) לא הביעו חרטה בוודאי תיכנס למערכת השיקולים המשפטיים. בית המשפט נותן משקל גבוהה לחרטה בשיקוליו. כאן לא רק שהנאשמים טרם הביעו חרטה, הם גם מודים שתכננו ורצו במותם של הקורבנות במשך תקופה ארוכה .

 

הערכה לעונש:

 

 

    * יובב אלגואטי - סגור בבית חולים לחולי נפש

 

    * מנחם כוכבי - מאסר עולם בכלא

 

הכותבת היא עורכת דין נוגה ויזל הינה עורכת דין פלילית ידועה אשר ייצגה תיקים פליליים רבים ומתוקשרים. עו"ד נוגה ויזל בעלת משרד עורכי דין ויזל, משרד עורכי דין המתעסק בנושאים פליליים לרבות עבירות אלימות, עבירות

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
השאלה שלי מתייחסת לפרט שלא כללת בכתבה
חיים ציימבלרו 10.11.09 (02:29)