מס' צפיות - 268
דירוג ממוצע -
ד"ר צבי בן משה - השוני שבין נטורופתיה והומאופתיה
מאת: ד"ר צבי בן משה 16/12/09 (18:58)

מאת: ד"ר צבי בן משה

 

הרפואה הנטורופתית הינה גישה ייחודית ומקיפה לשיפור הבריאות ואיכות החיים יחד עם טיפול במחלות תוך התמקדות במניעתן. ברפואה הנטורופתית משתמשים בחומרים טבעיים וטיפולים ידניים שונים. המרפא המטפל בשיטה זו, תומך ומנצל את היכולת הטבעית של האדם לרפא את עצמו.

מטרתו העיקרית של  הטיפול הנטורופתי היא לא לטפל ולדכא את הסימפטומים אלא להתמקד בסיבה למחלה. בעיני המטפל, המטופל הינו מכלול שלם (גישה הוליסטית ולכן יש לקחת בחשבון את המצב הפיזי, המצב הנפשי והמצב הריגשי לפני שהוא מאבחן וקובע איסטרטגיה טיפולית.

למעשה הרפואה הנטורופתית יכולה לטפל בכל המחלות והמצבים הכרוניים והאקוטיים. בנוסף אין הגבלת גיל לקבלת טיפול נטורופתי. המחלות או המצבים הבריאותיים השכיחים המטופלים ברפואה הנטורופתית  הם בעיות במערכת העיכול, בעיות הנובעות ממערכת חיסונית חלשה, אלרגיות כרוניות, בעיות של הדם ולחץ דם, בעיות הנובעות מלחץ וסטרס, בעיות גניקולוגיות ובעיות של וסת. סוכרת, שומנים בדם, הפרעות אכילה ובעיות משקל, בעיות נפשית, ועוד.

הומאופתיה היא גישה ברפואה אלטרנטיבית, שאותה הגדיר לראשונה סמואל האנמן במאה ה-18. בבסיס עומדת האמונה כי ניתן לטפל באדם חולה באמצעות חומר, שאם יינתן לאדם בריא, יגרום לסימפטומים דומים לאלה של המחלה. לפי הומאופתים, ביצוע דילול סדרתי, עם ניעור בין כל דילול, מסלק את האפקט הרעיל של החומר, בעוד שתכונות החומר נשמרות בחומר המדלל (מים, סוכר או אלכוהול). התוצר הסופי בדרך כלל מהול כל כך, עד שלא ניתן להבחין בינו לבין מים, אלכוהול או סוכר טהורים. הטיפול נבחר על סמך התייעצות עם החולה, המיועדת לבחון את מצבו הגופני והנפשי, כאשר שניהם נחשבים למשמעותיים לבחירת ה"רמדי" (התרופות ההומאופתיות מכונות "רמדי", מהמילה האנגלית "remedy")

הומאופתיה הינה אחת משיטות האיבחון והטיפול של הנטורופתיה. עיקרון הפעולה של שיטה זו הוא "דומה בדומה ירפא" -  ז"א מדמים את הסימפטומים בעזרת חומרים טיבעיים ומנצלים את יכולת ההבראה של הגוף. מה שלא פשוט להבין הוא העובדה שהתרופות ההומאופתיות מדוללות כך שכמעט ואין זכר למרכיב שלהם בתרופה. ההומופתיה הינה אחת השיטות בהן יבחר (או לא) המטפל הנטורופת לטפל בבעיה (בהתאם להסמכתו). ההומותפיה הינה אחת השיטות לבחירה במסלול הלימודים של הנטורופת.

 

ד"ר צבי בן משה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר